Ana Sayfa
Tirebolu Yukarı Boğalı Köyü
19 Aralık 2010 Pazar 23:05
Tirebolu'ya bağlı Yukarı Boğalı köyünün yazın nüfusu bin olurken, kışın ise sadece elli kişi yaşıyor.

   Karadeniz kırsalında şirin bir yerleşim birimi olan Yukarı Boğalı Köyü Yemyeşil doğası, kusursuz coğrafyası güzelliğine güzellik katıyor. Ancak bu durum köyde yaşamak için yeterli gelmiyor. Yukarı Boğalı Köyü Türkiye’deki göç gerçeğini en acı yaşayan köylerden biri. Kayıtlı nüfusunun yaklaşık bin olduğu köyde ikamet edenlerin sayısı 50’yi geçmiyor.

   Köyünün 187 haneden meydana geldiğini belirten Köy Muhtarı Durmuş Ayvaz, “Köyümüzün Üç mahallesi var. Fakat köyümüzde 12. ay itibariyle kalan hane sayısı 10’dur” dedi.Durmuş Ayvaz Fındık fiyatlarının istenilen düzeyde olmaması nedeniyle göçün yoğunlaştığını vurguladı.

   Köyde yaşayan köyün gençlerinden Murat Öztürk, “ Köyde şuan en genç olarak ben varım. Gençler buraya daha çok yaz döneminde geliyorlar. Köyün gençleri işsizlik nedeniyle büyükşehirlere göç ediyorlar” diye konuştu.

   Yörede iş sahası olmadığı için gençlerin köyü bir bir terk ettiğini ifade eden Köy sakinlerinden Yahya Özdemir ise “Ben Görele ilçesinde esnafım ve Görele’de yaşıyorum. Köyüme yakın olduğum için hafta sonları gidip geliyorum” şeklinde konuştu.

   Yukarı Boğalı Köyü yörede göçten etkilenen yüzlerce benzeri köylerden sadece biri. Zaman içinde belki de sadece bir uğrak yeri olarak kalacak olan köylerin belki de günün birinde şehirlere yönelik göçün tersine dönmesi beklentisi en büyük temennilerinden biri olacak” dedi.Kaynak: giresunekspres Etiketler : Tirebolu, Yukarı, Boğalı, Köyü,


Bu Haber Toplam 7330 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Yazdır Yukarı
Diğer Haberler: